Táto stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto stránky s tým súhlasíte.

OPRAVA NA POČKANIE! Volajte: 0917 155 155

SERVISMOBILOV

oprava mobilov a tabletov

Zoznam je prázdny

Zoznam je prázdny

Utopili ste mobil? Zachráňte ho.

My ľudia sme vo všeobecnosti šikovné tvory. Dokážeme vymyslieť neuveriteľné veci, množstvo vecí tiež vieme opraviť, no zároveň sme tiež k dokonalosti doviedli umenie veci rozbiť, alebo pokaziť.

Jedna z vecí, ktorá minimálne raz za život postretne každého z nás, je utopenie telefónu. Či už pri kúpaní, umývaní riadu, alebo na WC, mobily končia vo vode celkom pravidelne. Utopený mobil nie je veľmi príjemná vec a často je to preň, žiaľ cesta na druhý svet. Netreba sa však vzdať bez boja, pretože aj v prípade, že sa mobil dostal do kontaktu s vodou, stále je šanca, že ho dokážete zachrániť. Ak ste teda boli šikovní, pozrite si pár rád, ako postupovať pri záchrane vášho čerstvo umytého zariadenia.

samung oxidácia 2

Obr. 1: Oxidácia na konektore Samsung

Žiadne prudké pohyby

Preberte sa zo šoku, pomáha to. Ľudia totiž v panike robia neuveriteľné veci a pri záchrane mobilov obzvlášť. Určite vám nepomôže mobil vypnúť a mávať s ním zúrivo okolo seba aby ste z neho striasli všetku vodu a potom sa ho pokúšať okamžite zapnúť, aby ste zistili či funguje a mohli si dať rýchlo na Facebook status o tejto vašej osobnej tragédii.

Mobil jednoducho vypnite a nechajte ho vypnutý, nezapínajte ho hneď. Existuje aj typ ľudí, ktorí po namočení dajú mobil nabíjať. Nikto nevie prečo to robia, ale vy to nerobte, zostaňte duchaprítomní.

Najrýchlejší prežije

Je to tak, veľmi záleží od rýchlosti vašej reakcie. Platí jednoduché pravidlo, čím rýchlejšie mobil z vody vylovíte, tým máte väčšiu šancu, že váš smartphone nedobrovoľný pobyt pod hladinou prežije.

Dajte si však pozor na to, ako telefón vytiahnete, je jasné, že v tej rýchlosti a šoku je ťažké sa sústrediť, ale dbajte na to, aby ste telefón pri vyťahovaní nestlačili. Ak to dokážete, pravdepodobnosť, že voda neprenikne škárami a tesneniami až k vnútorným obvodom mobilu je vysoká a šanca vášho mobilu na dožitie sa pokojného dôchodku tiež rapídne vzrastie. Zotieranie vody prudkými nárazmi vzduchu už sme spomínali vyššie, namiesto toho vodu z mobilu opatrne zotrite handričkou alebo čímkoľvek čo dobre saje kvapalinu. 

samusng oxidácia 3obr.2 : Oxidácia na konektore batérie a základnej doske Samsung

S vyberateľnou batériou alebo bez

Na tom, či máte telefón s vyberateľnou, alebo pevnou batériou vlastne až tak veľmi nezáleží. Tí, ktorí vlastnia model s rozoberateľným krytom, však majú aspoň psychologickú výhodu v tom, že môžu mobil rozobrať na súčiastky a nechať ho lepšie preschnúť. Takže vyberte z prístroja všetko čo ide, teda batériu, SIM kartu, pamäťovú kartu, odpojte všetky kryty ktoré sa dajú a dúfajte.

Tí, ktorí majú telefón s pevným krytom a batériu, ktorá sa vybrať nedá ale nie sú vo veľkej nevýhode. Síce mobil nerozoberú, majú však väčšiu šancu, že sa pri rýchlom vytiahnutí, cez dobre utesnený kryt, do telefónu nenaleje liter vody. Aj pri tomto type telefónu však radíme vybrať z neho všetko čo sa dá – minimálne teda SIM kartu a rýchlo šup do sucha.

Ryža je záchranca

Aj na výdobytky modernej techniky platia recepty starých materí. Ryžu od školských čias mnohí nemusia, no pri sušení telefónu niet lepšieho pomocníka. Tak jej aspoň na chvíľku odpustite. Ono totiž nestačí, aby ste telefón rozobrali a vystavili ho niekam na slnko vysušiť. Vlhkosť z jeho útrob takýmto spôsobom nezmizne. Práve na to je najvhodnejšia ryža. Dokáže vstrebať vlhko aj zvnútra mobilu a minimálne spomalí oxidáciu kontaktov.

samsung oxidacia

obr. 3: Oxidácia na základnej doske Samsung

 Ak nemáte doma ryžu (zrejme ste nikdy nežili na internáte) môžete využiť aj silikagél. To sú tie malé vrecúška, ktoré nachádzajte v krabiciach od nových topánok. Keďže však býva jedovatý, dajte si pozor. Predpokladáme, že výskyt ryže je vo vašich príbytkoch pravdepodobnejší.

Neostáva vám nič iné len čakať

Nemožné na počkanie nečakajte. Schnutie telefónu je proces, ktorý neurýchlite. Zabudnite na sušenie fénom a ak vás napadla mikrovlnka, alebo nebodaj rúra na pečenie, rovno na to zabudnite. Alebo to skúste, ale ešte predtým zavolajte všetkých susedov a predávajte vstupenky, lebo show to bude poriadna.

Najlepšie urobíte ak necháte mobil odpočívať v jeho ryžovom zábale a doprajete mu aspoň 24 hodín. Vieme, že je ťažké neskúsiť ho zapnúť po dvanástich hodinách, ale ovládnite sa. Vnútornosti telefónu musia dobre preschnúť a ryža síce robí zázraky, ale dáva si načas. Po 24 hodinách, no ešte lepšie po 48 hodinách skúste mobil vytiahnuť a zapnúť.

Ak sa rozsvietil displej a mobil nevykazuje žiadne čudné reakcie s najväčšou pravdepodobnosťou ste vyhrali a váš prístroj opäť môžete používať ako predtým. Pri variante, že sa displej nerozsvieti, nevešajte hlavu, šanca stále žije (overené za vás). Mobil vráťte naspäť do ryže/silikagélu a doprajte mu ešte ďalší deň odpočinku. Skepse prepadnite až po uplynutí tohto dňa.

samusng oxidácia 4

obr. 4: Oxidácia na konektore Samsung

Následky môžu byť tvrdé

Po opätovnom sprevádzkovaní telefónu a opadnutí prvotnej vlny radosti si treba uvedomiť aj pár, nie veľmi príjemných faktov. Zrejme ste prišli o záruku, pretože výrobca spozná, že telefón prišiel do styku s kvapalinou a pri iných poruchách ho môže odmietnuť opraviť. Takisto je veľká pravdepodobnosť, že ste skrátili dobu životnosti svojho zariadenia. O ako dlho, vie len prístroj sám. Odporúčame Vám preto, aj napriek úspešnej záchrane telefónu, navštíviť odborný servis a nechať si telefón pozrieť profesionálmi. Oni už vám rozsah škody opíšu presnejšie a v niektorých prípadoch včasným zásahom predídete najhoršiemu

samsung galaxy note 4 oxidácia

obr. 5: Samsung Galaxy Note 4 oxidácia morskou vodou

Opakovanie matka múdrosti

Na záver si teda ešte raz zhrňme postup pri „utopení“ telefónu

  1. Telefón vyberte čo najskôr vypnite ho a nezapínajte!
  2. Utrite ho do sucha. Utierkou! Nie vzduchom, sušičom, ani neskúšajte sušiť v mikrovlnke
  3. Ak sa dá, vyberte aspoň SIM kartu a batériu
  4. Vložte telefón do ryžového lôžka. Ryža absorbuje vlhkosť aj zvnútra telefónu
  5. Počkajte minimálne 24, ale najlepšie 48 hodín, až potom telefón skúste znovu zapnúť.
  6. Tiež odporúčame vyhľadať najbližší servis pre Vaše zariadenie

Samsung Galaxy s7 Edge

O novom Samsungu Galaxy S7 Edge sme toho už počuli a čítali veľa. Ale kým sme ho nemali sami v rukách boli sme k jeho kvalitám mierne skeptickí. Predsa len S6 bola pre nás trošičku sklamaním, preto sme sa mali na pozore. S7 k nám však konečne dorazila a my sme si ju mohli otestovať.  Ak vás zaujíma aké sú naše dojmy a pocity z nového telefónu čítajte ďalej.

samsung galaxy s7 edge 001

Čítať ďalej: Samsung Galaxy s7 Edge

iPhone 6S - ten, ktorý prekonal očakávania

Majú to vraj ťažké, jabĺčkové telefóny s písmenom S na konci. Toto sme napísali v našich očakávaniach od iPhonu 6S a rovnako ako všetci ostatní, sme si mysleli, že máme pravdu. A potom 6S skutočne prišiel, spustošil celý trh so smartfónmi, prevrátil naruby všetky očakávania a stal sa najpredávanejším iPhonom v histórii.apple_iphone_6s_rose_gold_product.jpg
Toľko na úvod. Sebakritika musí byť. Nuž ale venujme sa tomu čomu máme. Získať iPhone 6S v tomto čase, na Slovensku, nie je nič jednoduché, preto sme si jeho prítomnosť v našich rukách užívali a snažili sa zaznamenať všetky dojmy, ktoré v nás zanechal. Tu sú.

Čítať ďalej: iPhone 6S - ten, ktorý prekonal očakávania

Apple Watch 2 - Len Evolúcia?

Apple Watch prvej generácie ešte ani nestihli vybieliť na rukách svojich majiteľov prvý pásik a už sa všetci milovníci aj odporcovia značky predbiehajú v úvahách o tom, čo prinesú Apple Watch 2.

 Apple watch 42mm space black 1st generation

Predpokladá sa, že Apple Watch 2 budú vychádzať z dizajnu prvej generácie

Čítať ďalej: Apple Watch 2 - Len Evolúcia?

Prvé dojmy: Samsung Galaxy Note 5?

Síce sa Samsung Galaxy Note 5, na veľkú nevôľu fanúšikov tejto série, v Európe zatiaľ nepredáva, my sme sa k nemu dostali a poriadne ho otestovali. Preto, ak vás zaujíma ako u nás „zakázaný“ telefón dopadol, pozrite si naše dojmy.

samsung galaxy note 5 side on stylus blog


Telefón je napohľad veľmi elegantný a už svojim výzorom jasne naznačuje, že jeho majiteľ neloví v low-endových vodách. Tento dojem ešte umocňuje stylus, ktorý, ako určite viete, je jednou z najväčších predností modelu Note 5.

Telo telefónu je o niečo hrubšie ako pri klasických phabletoch. Nám s väčšími rukami to však neprekáža, naopak, telefón sa veľmi dobre drží, čomu napomáha aj tvar zadného krytu, ktorý je po bokoch zaoblený a vďaka tomu, vám dokonale padne do dlane. Navyše sa tak prístroj oveľa lepšie ovláda jednou rukou.

samsung galaxy note 5 front off blog

Jediné, čo nám v tomto smere prekážalo, bolo citeľné zahrievanie telefónu aj pri bežnom používaní. V zime to síce nie je na škodu, ale predsa len na ohrievanie máme iné produkty. Konkurenčné prístroje sú na tom lepšie. Na druhej strane poteší vylepšená časť, v ktorej je uložená sim karta. Telefón tak má signál aj tam, kde iné prístroje už dávno ukazujú hlášku „No Signal“. Overili sme si to v praxi a funguje to.

Spomínané teplo, spôsobuje použitý hardvér a predovšetkým jeho vysoký výkon. Vo svojej triede, z hľadiska výkonu, nový Note 5 prakticky nemá konkurenciu. AnTuTu benchmark v 5.7.1 ukázal skóre 67 202, čo je oproti staršiemu Note 4, nárast až o 30 %.

Na papieri to vyzerá dobre. Našťastie aj prax ukázala, že je Note 5 oproti minuloročnému modelu svižnejší a odladenejší. Skúšali sme ho skutočne poctivo a nestalo sa nám, že by sme mali problémy s kolísaním výkonu, aj pri množstve otvorených aplikácií.

samsung galaxy note 5 back blog

Mimochodom, ak podobne ako my, patríte medzi tých, ktorí majú neradi otvorených XY aplikácií, poteší vás appka „Usage manager“, kde vidíte čo všetko práve máte otvorené, čo používate a tiež máte prehľad o batérii, spotreby dát a iných dôležitých ukazovateľoch. Veľmi rýchlo sa na tento šikovný program zvyká.

Ešte rýchlejšie si zvyknete na, u Samsungu, tradične dobrý fotoaparát. Je to síce len 16 MPx štandard, ktorý montuje Samsung aj do iných modelov, ale fotky z neho sú skutočne krásne a je úplne jedno či fotíte cez deň, alebo v noci. Vaše fotky, budú pekné pri akýchkoľvek svetelných podmienkach.

Podobne príjemne vás prekvapí aj audio-prezentácia Note 5. Na začiatku sme sa troška čudovali, že má telefón iba jeden reprák a čakali sme problémy pri posluchu hudby, alebo videa, boli sme však milo prekvapení. Malý repráčik znie rovnako dobre ako mobily so stereo reprákmi a pri počúvaní hudby si vôbec nič nevšimnete.

samsung galaxy note 5 front on blog

Aby sme však len nechválili, okrem spomínaného prehrievania sa nám zdalo, že spodná čiapočka na styluse sa po čase môže zodrať a vy si tak nechtiac môžete poškriabať display. O probléme s poškodením telefónu, ak vložíte stylus do mobilu opačnou stranou, ste už určite čítali. Myslíme si však, že si každý dá pozor a nám sa počas testovania ani raz nestalo, že by sme stylus vkladali do puzdra opačnou stranou.

Inak však telefón veľa nevýhod nemá, v tejto cenovej kategórii ich ani veľmi neočakávame. Za svoje peniaze dostanete veľmi kvalitný phablet, ktorý vám na jedno nabitie, pri štandardnom používaní, vydrží zhruba 30 hodín, čo je mierne nadpriemerný výsledok.

Ako to nakoniec s predajom modelu Samsung Galaxy Note 5 v Európe bude, to nevieme, no ak budete mať možnosť telefón vyskúšať, určite tak urobte. Je to síce oproti minulému modelu „iba“ evolúcia, ale správnym smerom.